Preskočiť na obsah

Bolesti krížov v tehotenstve

Ak začneme googliť správne držanie tela v tehotenstve, vyskočí na nás najmä jedna rada. Mierne pokrčiť kolená a podsadiť panvu. Vraj preto, lebo veľké brucho a s ním posunuté ťažisko nás ťahajú dopredu a príliš prehýbajú kríže a podsadením panvy to brucho preklopíme viac dozadu a ušetríme si chrbát. Ale funguje to vôbec?

Krátka odpoveď je, že to nefunguje. Ale dám vám aj tú dlhšiu.

Viac než dve tretiny žien zažíva v tehotenstve bolesti krížov. A nie len tehotné ženy, ale podľa Svetovej zdravotnej organizácie až 80% ľudí má počas svojho života problémy s krížami a z toho 85% prípadov je bolesť neznámeho pôvodu.

Z nejakého dôvodu (mám svoje teórie akého, o tom možno inokedy) existuje jedna veľmi rozšírená myšlienka, a to že príliš prehnutá krížová chrbtica vedie k bolestiam. Ak by to bola pravda, tak by celkom dávallo zmysel snažiť sa chrbát viac zaobliť a tým vyrovnať. Lenže to pravda vôbec nie je.

Práve naopak, je dokázané, že krížová chrbtica, ktorá je zaoblená je pod väčším náporom, čo vedie k väčšiemu riziku bolesti a poranenia (štúdie napríklad tu, tu, tu a tu).

Niekto by mohol namietnuť, že v tehotenstve, z dôvodu už spomenutého veľkého bruška a posunu ťažiska atď atď, je situácia iná a kríže sú príliš prehnuté. Ale ani táto teória neprežije, ak sa pozrieme na dostupné poznatky. Štúdie sa totiž ani nevedia dohodnúť na tom, či sa krížová krivka počas tehotenstva mení, alebo nie.

Nájdeme štúdie, kde zistili, že sa chrbát viac prehýba, také, kde nevideli žiadnu zmenu (tu, tu a tu), aj také, kde namerali, že sa chrbát viac zaobľuje (tu a tu). A ani jedna z nich nenašla spojitosť medzi krížovou krivkou a bolesťami.

Ako si to vysvetliť? Nuž, pravdou je, že každý meria tú krivku chrbtice trochu inak, takže je veľmi ťažké štúdie navzájom porovnávať. Navyše je držanie tela výrazne individuálne, a to, ako ktorá žena vykompenzuje posun ťažiska v tehotenstve, je tiež individuálne.

Takže ak podsadiť panvu a zaobliť chrbát nepomôže, čo by sme mali urobiť miesto toho? Prekvapivo, správne držanie tela v tehotenstve je úplne rovnaké ako mimo neho. Tehotenstvo tomu však pridáva nové výzvy. To najdôležitejšie o tom, ako správne stáť v tehotenstve som pre vás spísala v ebooku Správne držanie tela v tehotenstve, ktorý odo mňa dostanete zadarmo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.