Preskočiť na obsah

Krásna krivka krížov

Ľudská chrbtica má niekoľko kriviek. Drieková lordóza – krivka krížov – je asi tá „najslávnejšia“, a tá, o ktorej sa najčastejšie hovorí, či už ide o držanie tela, cvičenie, alebo, nanešťastie, bolesť.

A niekedy sa kríže dokonca spomínajú pokiaľ ide o krásu. Ale pekne po poriadku. Vedeli ste, že ženská drieková chrbtica sa líši od tej mužskej?

Špeciálna funkcia ženských krížov

Krivka krížov vzniká v kĺboch medzi driekovými stavcami, čiže na úrovni medzistavcových platničiek. Okrem toho však tie najnižšie stavce prispievajú k zakriveniu tým, že sú vpredu hrubšie a vzadu tenšie. U mužov sú takto tvarované spodné dva stavce, zatiaľčo u žien až tri (z piatich).

5 stavcov driekovej chrbtice a krížová kosť nakreslené pri pohľade zboku
5 driekových stavcov a krížová kosť

Ženy teda majú prirodzene zakrivenejšiu driekovú chrbticu. Dôvodom je, ako inak, tehotenstvo. Výraznejšia krivka totiž znamená, že váha tehotného bruška je viac preklopená smerom k chrbtici, a tým je bližšie k ťažisku a ľahšie sa nesie. Ideálny uhol driekovej chrbtice je vraj 45.5 stupňov.

Čo s tým má krása

Pred niekoľkými rokmi vyšla celkom zaujímavá štúdia o tom, ako krížová krivka vplývy na celkovú atraktívnosť ženy.

(Ak sa mám priznať, mám trochu zmiešané pocity z toho, že niekto má potrebu a prostriedky študovať atraktívnosť žien. Inak študuje sa aj atraktívnosť mužov? A možno je to veľmi dôležitá téma pre antropológov, ja neviem, ja som biofyzička. A feministka. Ale nechám to už tak, prepáčte odbočku, naspäť k téme.)

Vedci z Texasu sa rozhdli zistiť, či tento funkčne ideálny uhol je pre mužov aj najatraktívnejší. A prišli na to, že je.

Mužom ukazovali nakreslené siluety žien, ktoré sa líšili len práve krivkou ich krížov a muži ich hodnotili podľa toho, nakoľko sa im zdali atraktívne. (Kliknite na link a dostanete sa k obrázku. Neodvážila som sa ho sem dať priamo, lebo copyright.)

A naozaj, ukázalo sa, že preferujú krivky, ktoré sa blížia práve tej, ktorá je ideálna pre správnu funkciu. Z evolučného hľadiska to dáva celkom zmysel, keďže tieto ženy by mali najmenej problémov s tehotenstvom.

Nie je krivka ako krivka

Ale to nie je to najzaujímavejšie (aspoň podľa mňa).

Možno vám tiež napadlo, ako sa taká drieková krivka vôbec meria (nie je tam akosi kde priložiť uhlomer) a kde je ten magický uhol 45 stupňov. Tento driekový uhol je uhol medzi hornou plochou prvého driekového stavca a hornou plochou krížovej kosti (je to aj na obrázku vyššie).

Lenže to sa najlepšie meria zo snímok, kde tú kostru aj je možné vidieť. Väčšina mužov však nemá rontgenový zrak a Superman sa tejto štúdie, pokiaľ viem, nezúčastnil. To, čo teda človek vidí na prvý pohľad je celková krížová krivka, ktorá vzniká kombináciou krivky chrbtice, a tým ako sú na nej rozložené mäkké tkanivá – najmä svaly a tuk. Túto krivku je možné merať ako uhol medzi hrudnou chrbticou a zadkom.

Vedcov zaujímalo, či muži vyhodnocujú atraktívnosť podľa tejto vonkajšej krivky, alebo podľa odhadu tej vnútornej krivky, ktorá vzniká na úrovni kostí.

Účastníkom štúdie teda znova ukázali siluety, tentoraz s rovnakou vonkajšou krížovou krivkou, ale rôznymi krivkami samotnej chrbtice. V jednom prípade krivka vznikala zakrivením chrbtice, a v ostatných prípadoch bola chrbtica menej zakrivená, celková krivka bola „doplnená“ väčším zadkom (buď viac svalov, alebo viac tuku). Ilustráciu, ktorá ukazuje tieto krivky a aj to, kde vznikajú uvidíte tu.

A čuduj sa svete, tí chlapi možno majú rontgenový zrak, pretože ako najatraktívnejšie vyberali siluety, kde sa chrbtica blížila ideálu. NIe celková krivka chrbtice, svalov a tuku. Len samotná krivka krížov.

No dobre, nejde tu o rontgenový zrak. Rozdiel určite vidíte aj vy. Ide totiž o to, kde presne tá krivka vzniká. Vyzerá to totiž úplne inak.

Krížová krivka nie je vytesaná z kameňa (ani kosti)

Okrem toho, že je to celé cool (ak ste teda tak trochu nerd ako ja), čo to pre nás znamená?

Krivka driekovej chrbtice nie je statická. Chrbtica je zložená zo stavcov a tie sú spojené kĺbmi, takže sa celá chrbtica vie ohýbať do všetkých strán. Odvážila by som sa tvrdiť, že takmer každá žena má chrbticu s tým „správnym“ uhlom. Problémom môže byť, keď ju tak nedrží.

Všade okolo vidím skôr ľudí s príliš malou driekovou lordózou, než príliš veľkou. Sťahujeme zadky a podsádzame panvy, či už zo zvyku, adaptácie (zase to sedenie) alebo estetických dôvodov (teda ja keď som vyrastala, veľké zadky ešte neboli populárne).

Väčšina z nás preto driekovú chrbticu príliš narovnáva. To že je to podľa týchto vedcov menej atraktívne je jedna vec, ale oveľa oveľa dôležitejšie je, že to neprimerane zaťažuje chrbticu.

Drieková chrbtica má mať krivku, a u žien dosť výraznú. Funguje tak najlepšie, najlepšie znáša záťaž a ešte je vraj teda naša krížová krivka aj krásna.

Ako nájsť krivku, ktorá by mala byť optimálna pre vás? V skratke: boky nad pätami, zadok dozadu a predstavte si, že sa vaša chrbtica pôvabne naťahuje nahor.

Dlhšiu verziu nájdete v mojom článku o správnom státí a mnohé z toho je rozvinuté aj v ebooku zadarmo Správne držanie tela v tehotenstve (lebo v tehotenstve to platí tiež!).

Tak to bola moja óda na zadky,… ehm…. kríže 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.