Preskočiť na obsah

Prirodzený pôrod v neprirodzenom svete

Prirodzený pôrod je slovné spojenie, ktoré sa často používa. Lenže čo presne to znamená? Aké sú „kritériá“? Veľmi často sa tým myslí akýkoľvek vaginálny pôrod, keď sa prirodzený pôrod kladie do kontrastu s cisárskym rezom. Občas tým ľudia myslia pôrod s minimálnym použitím anestézie či iných liekov. Faktom je, že pôrod je prirodzená súčasť ľudského života, a ako sa hovorí, naše telá naň boli stvorené. Lenže ako od nich môžeme očakávať, že budú rodiť prirodzene, keď žijeme neprirodzené životy?

Dva mesiace pred termínom sa čím ďalej tým častejšie v myšlienkach vraciam k pôrodu. Aj keď, čo si budeme oči šmirgľovať, ja som sa o pôrod začala zaujímať už dávno, ešte pár rokov pred tým, než som sa vôbec rozhodla pre prvé dieťa. Je to tak neuveriteľne fascinujúci proces: výnimočný a univerzálny zároveň, taký obyčajný zázrak, ktorý vyžaduje súhru celého tela od hormónov, cez svaly až po myseľ.

Prirodzený pôrod vs dobrý pôrod

Ak sa mám priznať, neviem, ako definovať prirodzený pôrod. A neviem ani, či je to dôležité. Viem ale, aká je moja definícia dobrého pôrodu. Dobrý pôrod je taký, pri ktorom sa cítime bezpečne, cítime, že máme kontrolu, že na nás záleží, a stretávame sa s rešpektom a pochopením. Dobrý pôrod je taký, pri ktorom sa necítime ako obeť, ale ako aktívny účastník. Či už rodíme cisárskym rezom alebo v lese na čistinke za splnu.

To, čo si ja predstavujem konkrétne ako dobrý pôrod bude pravdepodobne iné než to, čo si predstavujete vy.

So zástancami prirodzeného pôrodu (nech už ho definujeme akokoľvek) sa ja určite zhodnem na jednej veci. A to, že ľudské telo je dokonale na pôrod prispôsobené. Je to fyziologická funkcia, tak ako dýchanie, trávenie a sex, akurát sa jej nevenujeme až tak často. V tomto smere je pôrod ako taký absolútne prirodzený. Myslím si však, že samotná prirodzenosť pôrodu nezaručuje, že každý jeden konkrétny pôrod bude prebiehať prirodzene.

Pracovať s telom a nie proti nemu

Pre mňa rodiť prirodzene nie je celkom konkrétne kritérium, je to skôr snaha pracovať s telom, a nie proti nemu. Pretože v konečnom dôsledku je to žena sama a jej telo, ktoré dieťa porodí.

Nemám rada ten slovenský výraz, že to lekár príde „odrodiť“. To mi pripomína tak začiatky moderného pôrodníctva, keď prevládala predstava, že pôrod je patologický stav a najlepšie je, aby rodička bola v bezvedomí, kým lekári narežú, čo sa dá, a dieťa vytiahnu. Bŕŕŕŕ, až mi z toho naskakuje husia koža.

Dnes už vieme oveľa viac. Vieme toho dosť o fyziológii pôrodu na to, aby bolo jasné, že ho nevieme vylepšiť. Nevieme mu naozaj pomôcť. Vieme len zasiahnuť v prípade, že pri ňom niečo nefunguje (a vďakabohu za to). Šancu na rýchly a ľahký pôrod môžeme zvýšiť tým, že telu vytvoríme podmienky, v ktorých vie najlepšie pracovať. Nemáme žiadne lieky, ani zákroky, ktoré by dokázali „vylepšiť“ pôrod, ktorý prebieha bez komplikácií, či mu nejak pomôcť.

Na druhej strane však máme milión spôsobov, ako si pôrod sťažiť.

Hormóny

Mnohí sú si dnes už vedomí toho, že pôrodné hormóny, a medzi nimi najmä oxytocín, si vyžadujú určitú atmosféru, aby sa vylučovali, a aby pôrod vôbec prebiehal. Oxytocín totiž potrebuje bezpečie, tmu, ticho, intimitu. Pocit, že sa môžeme uvoľniť, že nás nikto nepozoruje, pocit bezpečia a súkromia. Ako sa vraví: hormóny, ktoré dostali dieťa dnu, ho dostanú aj von.

Ako si zabezpečiť tú správnu atmosféru sa bude líšiť od človeka k človeku, aj keď mnohé z toho je univerzálne (tma, nie priveľa ľudí, atď). Je však zrejmé, že nie každá by sa napríklad cítila bezpečne, ak by mala rodiť doma. Navyše, niekto sa možno bezpečne nebude cítiť nikde. Buď kvôli zlej skúsenosti, alebo jednoducho preto, že od detstva počúvame o tom, aký je pôrod hrozný, nebezpečný a skoro v každom filme prebieha so strašnými komplikáciami a za veľkého stresu a ruchu.

Na druhej strane sú však ženy, ktoré do toho idú pozitívne naladené, v príjemnej atmosfére, s dôverou vo vlastné telo, ale aj tak sa nakoniec nejakým komplikáciám nevyhnú. Často potom prichádzajú pocity zlyhania. Niekedy to dokonca ich (prirodzenému pôrodu naklonené) okolie vyhodnotí tak, že sa podvedome porodiť zdráhali, alebo že podvedome dieťa nechceli. To je podľa mňa riadne nefér vyhodnotenie.

Lebo veriť vlastnému telu a vytvoriť správne vonkajšie podmienky nie je to jediné, čo potrebujeme pre pôrod bez komplikácií.

Pohybový aparát

V pôrodníctve sa často na pôrod pozerá ako na jednoduchú rovnicu troch faktorov. Tými sú panvové kosti, pasažier (bambino) a sila (ktorou maternica tlačí). Takže v princípe, ak sú panvové kosti dosť veľké na to, aby sa dieťa zmestilo, tak jediným rozhodujúcim faktorom je, ako silno maternica tlačí. Lenže ako obvykle, je toto užitočné zjednodušenie až príliš jednoduché.

A tu sa konečne dostávame k tomu, čo je mi také blízke a o čom Stvorení pre pohyb je: teda k pohybu.

Aj keď sa občas stáva, že samotná kostená panva je príliš malá (často dôsledkom úrazu, podvýživy, či choroby), alebo bábätko príliš veľké, aby ňou prešlo (napríklad v prípade nekontrolovanej tehotenskej cukrovky a naozaj veľkého dieťatka), vo väčšine prípadov kosti nie sú problém.

Panva sa však neskladá len z kostí, ale aj z množstva svalov, šliach a väzív. Ak sú skrátené, stuhnuté, slabé, či v nerovnováhe, ľahko sa stanú prekážkou pre postup bábätka panvou. Môžu ho jednoducho brzdiť, lebo zmenšujú priestor, alebo mu môžu zabrániť zaujať ideálnu polohu.

Tradičnou odpoveďou na akékoľvek zdržanie počas pôrodu je zvýšenie sily, či už pomocou hormónov, ktoré vyvolávajú silnejšie kontrakcie, alebo silou zvonka, keď bábätko vytiahne lekár. Lenže ak je na ceste prekážka, niekedy jednoducho nestačí dupnúť na plyn, niekedy musíme najprv prekážku odstrániť.

Staré telo v novom svete

My ľudia ako Homo sapiens sapiens sme sa fyzicky zmenili len veľmi málo počas posledných zopár 100 tisíc rokov. To ako privádzame na svet naše deti sa pravdepodobne zmenilo ešte menej, aspoň z pohľadu fyziológie. Lenže náš životný štýl sa zmenil diametrálne.

Môžeme očakávať, že naše telá budú rodiť rovnako prirodzene, ako telá našich predkov – lovcov a zberačov – keď už nežijeme rovnako prirodzené životy?

Ako niekto s veľkou záľubou v biomechanike pohybu, táto otázka mi napadla rýchlo. Veď aj hlboký drep je určite bez pochýb dokonale prirodzený – lenže nie pre mňa. Už na ňom pracujem 5 rokov a ešte stále nie je bezchybný a „prirodzený“. Čo to hovorí o stave mojej panvy? O svaloch a šľachách? Ako to ovplyvňuje moju schopnosť rodiť?

Život bohatý na správny pohyb

Pôrod nie je jediný fyziologický proces, ktorý závisí na stave nášho pohybového systému. Vlastne asi všetky od neho trochu alebo veľmi závisia. Od dýchania a trávenia, cez vylučovanie, sex až po spánok.

Viem, že sa nemôžeme vrátiť k životnému štýlu lovcov a zberačov (a ani nechceme, však), ale pravdou je, že to, ako sa dnes hýbeme, a čo považujeme v našej spoločnosti za normálne, je tak nedostatočné, až je to smutné. Väčšina z nás ani nevie, o čo vlastne prichádzame. Na druhej strane to má jednu výhodu: stačí málo na to, aby sme pocítili veľký rozdiel.

Projekt Stvorení pre pohyb je presne o tom. Drobné zmeny, ktoré vedú k správnemu pohybu totiž vedú aj k fyziológii, ktorá funguje, a ktorá je podkladom pre väčšinu činností, ktoré počas života vykonávame. Cvičenia, ktoré nás udržujú v kondícii, aby sme sa mohli v osemdesiatke hrať s pravnúčatami na zemi a ísť na pohodlnú prechádzku, sú tie isté, ktoré zabezpečia, aby sme si vedeli v deviatom mesiaci zaviazať šnúrky na topánkach bez pomoci, a dokázali priviesť na svet svoje dieťa tak prirodzene, ako sa dá, alebo ako sa nám páči.

Spinning Babies

Tu mi nedá nepristaviť sa aj pri absolútne úžasnom projekte zvanom Spinning Babies – systéme cvičení a polôh, ktoré sú vyvinuté na uľahčenie tehotenstva a pôrodu.

Množstvo ľudí, ktorí pracujú s pôrodom (aj keď určite nie dosť) už dnes Spinning Babies pozná, pretože je to tak skvelý a výnimočný projekt. Pridáva totiž tretiu možnosť k rivalstvu medzi „prirodzeným“ a „lekársky manažovaným“ pôrodom. Spinning Babies je o tom, že fyziológia je na prvom mieste. Ponúka rodičom aj zdravotníkom cvičenia a polohy počas tehotenstva a pôrodu, ktoré pomáhajú balansovať mäkké tkanivá panvy a vytvoriť priestor tam, kde ho bábätko práve potrebuje. Poskytujú svalom pri pôrode presne tú podporu, ktorú potrebujú, rovnako ako správna atmosféra ju poskytne hormónom.

Vďaka Spinning Babies je náš pohľad na fyziológiu pôrodu znovu o niečo kompletnejší.

Vrelo odporúčam všetkým nastávajúcim rodičom informácie, ktoré nájdete na ich stránke (po anglicky, link vyššie). Keďže nie som certifikovaná Spinning Babies poradkyňa, nemám právo pre vás jednotlivé cvičenia popisovať na svojej stránke, a ani to nie je potrebné, keďže ich nájdete u nich. Ak však máte problém s angličtinou, alebo s niektorým z cvičení, pokojne sa na mňa obráťte a ja vám rada individuálne pomôžem. A mimochodom, z tohto odporúčania ja nič nemám, iba ak dobrý pocit, že možno vďaka tomuto článku sa niekto z vás dostane k týmto informáciám.

2 názory na “Prirodzený pôrod v neprirodzenom svete”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.