Preskočiť na obsah
dievca v tureckom sede s napisom resetik

3 zázračné cvičenia ako prvá pomoc pri bolestiach pohybového aparátu

Úvod

Ak práve nemôžete pozerať video, tu je jeho prepis.

 Vitajte pri Resetíku!

Pre tých, čo ma nepoznajú, volám sa Nori Parelius a som biofyzička a špecialistka na korektívne cvičenia. Ľudský pohyb je mojou veľkou vášňou, a preto vznikol Paleo pohyb.

V projekte Paleo pohyb učím ľudí ako a prečo sa hýbať tak, ako to plánovala príroda, aby ich nič nebolelo, a aby sa vo svojom tele cítili nielen dobre, ale naozaj doma.

Resetík sú tri, skoro až zázračné cvičenia, ktoré fungujú skvelo ako prvá pomoc pri takmer akejkoľvek bolesti pohybového aparátu.

Keď som nedávno telefonovala s kamarátkou, medzi iným spomenula, že ju bolí celá sánka. Že už to trvá dlhšie a navštívila viacerých špecialistov a nikto si zatiaľ nie je istý, čo je problémom. Či možno zápal nervu, alebo zuby, alebo niečo iné.

Ale znelo to trochu ako by problémom mohol byť kĺb sánky. Tak som jej len tak z rýchlika, pretože už musela ísť, popísala tieto tri cvičenia, a rýchlo sme sa rozlúčili.

Na druhý deň mi volala a vravela, že cvičenia zabrali. Vravela aj, že ich musela hneď vyskúšať, pretože si hovorila, že taká blbosť predsa nemôže fungovať. Žiadne z cvičení totiž nebolo ani na krk, ani na sánku. A preds zafungovali.

Práve preto mám pre vás vysvetlenie ako Resetík funguje, ktoré nájdete v texte nižšie.

Okrem toho sa dozviete, čo Resetík je, čo Resetík nie je, ako funguje, a čo ďalej.

Dúfam, že Resetík bude pre vás fungovať a budem rada, ak mi dáte vedieť, aké s ním máte výsledky, či už dobré, alebo neúspešné, ak náhodou patríte do tejto menšinovej kategórie.

Držím vá mpalce a som veľmi rada, že ste tu.

Čo Resetík je, čo nie je, a ako funguje

Resetík sú tri jednoduché cvičenia, alebo skôr polohy, inšpirované (nielen) Egoscue metódou, ktoré skvelo fungujú ako prvá pomoc pri rôznych bolestiach pohybového systému.

Skrátene vysvetlené, väčšina bolesti vzniká v dôsledku nerovnováhy v tele. Je to nerovnováha medzi pravou a ľavou polovicou tela, ale aj prednou a zadnou polovicou. Nerovnováha v polohe kĺbov a vo fungovaní svalov.

Ktorá časť tela si nerovnováhu odnesie bolesťou je individuálne a závisí to na množstve faktorov a okolností. Riešenie je však takmer vždy to isté. Musíme napraviť celé telo.

Pretože problém niekde, znamená problém všade. Členok nepracuje oddelene od kolena, bedrového kĺbu a dokonca ani od krku. Telo funguje ako jeden celok, a keď v jednom mieste vznikne nerovnováha, do niekoľkých týždňov sa zvyšok tela tejto novej nerovnováhe prispôsobí.

Pre našich predkov bol pohyb životne dôležitý. Preto keď si niekto napríklad zlomil nohu, bolo nevyhnutné, aby sa telo prispôsobilo a dokázalo vykonávať základné pohyby aj tak. Možno napríklad tým, že druhá noha prebrala veľkú časť práce tej zlomenej. Síce to znamenalo, že zdravá noha bola preťažená a rýchlejšie sa opotrebovávala, lenže alternatívou bolo zožratie šavlozubým tigrom.

Telo sa adaptuje a obetuje formu funkcii, jednoducho aby zabezpečilo, že sa dokážeme aj naďalej hýbať.

V dnešnej dobe, keď prakticky všetci trpíme nedostatkom pohybu, sa naše telá adaptajú nielen na zranenia, ale práve aj na nehybnosť.

Adaptácie, ak pretrvávajú, vedú iba k väčšej a väčšej nerovnováhe a skôr či neskôr už niektorá časť tela nezvládne tento zvýšený nápor a začne bolieť.

Avšak časť tela, ktorá bolí, nemusí byť tou časťou, kde problém vznikol. Môže to byť jednoducho ten slabší článok, ktorý preťažila dysfunkcia iných svalov a kĺbov.

Resetík pomáha vrátiť rovnováhu hlavným nosným kĺbom tela, najmä bedrovým kĺbom, ramenám, ale aj chrbtici.

Prvé dve cvičenia pomáhajú upokojiť nervový systém a uvoľniť stuhnuté a zaťaté svaly. Toto, spolu s polohou v ľahu na chrbte dovolí kĺbom vrátiť sa tam, kde by ideálne mali byť – do rovnováhy.

Tretie cvičenia zase pomáha aktivovať svaly, ktoré majú za úlohu stabilizovať telo, a ktoré majú tendenciu zaspať.

Keď sa trup vráti do správnej polohy a rovnováhy, svaly, ktoré pracovali nadčasy, aby sa nerovnováhe prispôsobili, si môžu oddýchnuť. A bolesť by mala zmiznúť.

Úľavu, aj keď možno len čiastočnú, by ste mali cítiť už po prvom cvičení.

Úľava sa síce dostavuje okamžite, lenže bolesť sa pravdepodobne znova vráti.

Resetík nie je zázračný liek. Pomáha síce vrátiť kosti do rovnováhy, lenže vaše zvyky a vaše svaly ich znova potiahnu z tejto rovnováhy preč. Preto je nutné Resetík opakovať denne.

Postupne bude doba, počas ktorej ste bez bolesti dlhšia a dlhšia. A to vám dá príležitosť vrátiť do svojho života viac pohybu, a s ním aj viac rovnováhy.

Pretože ľudské telo bolo stvorené pre pohyb, a bez neho nikdy nebude fungovať ideálne.

Ale to už je téma na iný článok, video alebo kurz. Radšej sa pozrime na to, ako sa Resetík robí.

Ako na to

Resetík pozostáva z troch cvičení. Ideálne je robiť ich v tom poradí, v akom vám ich predstavím.

Prvé dve sú naozaj jednoduché, a príjemné. Tretie je o niečo namáhavejšie.

Ak sa pri treťom cvičení – Neviditeľnej stoličke – ozve bolesť alebo iné symptómy, alebo sa naň z nejakého iného dôvodu necítite, jednoducho ho vynechajte. Resetík bude fungovať aj bez neho, aj keď možno úľava vydrží kratšie. Pokračujte denným cvičením prvých dvoch polôh, a skôr či neskôr zvládnete aj Neviditeľnú stoličku.

V nasledujúcom videu vám predstavím jednotlivé cvičenia Resetíku.

Ako na to v skratke

Na záver

Ak si po prvom Resetíku všimnete zlepšenie, aj keď len malé, odporúčila by som vám opakovať ho aspoň raz denne pre najlepšie výsledky. Postupne bude bolesť miznúť na dlhšiu a dlhšiu dobu.

Resetík je skvelý nástroj, ktorý ma vždy znova a znova prekvapuje, pretože funguje takmer vždy. Už som zažila ako pomohol pri bolestiach krížov, hrudnej chrbtice, ramena, krku, členku aj sánky.

Dúfam, že vaša skúsenosť s ním bude rovnako dobrá. Budem rada, ak mi dáte vedieť, ako vám fungoval.

To, čo mám na Resetíku najradšej ja osobne, je však to, ako nám nádherne ukazuje, že na pohybe záleží. Že naše telo reaguje na to, ako sa k nemu správame a ako sa oň staráme. Že nie sme bezmocní, ale že máme svoje zdravie vo vlastných rukách.

Ako som už však hovorila, Resetík nie je koniec, je to začiatok. Preto dúfam, že na mojom webe nájdete inšpiráciu k ďalšiemu pohybu.

Ak máte hocijaké poznámky, komentáre alebo otázky, môžete sa na mňa obrátiť emailom na nori@paleopohyb.sk alebo cez moju Facebook page Paleo pohyb.

bdd3d0