Preskočiť na obsah

Správne státie – 5 tipov ako stáť lepšie (+ jeden bonusový)

  • Pohyb

Viete, ako sa hovorí „ste to, čo zjete?“ A čo tak „ste takí, ako sa hýbete“? Nie, to druhé ste možno ešte nepočuli, lebo som to práve vymyslela, ale to neznamená, že to platí menej. Ako sa hýbeme dnes rozhoduje o tom, ako sa budeme vedieť hýbať zajtra. A nie je to iba o cvičení, ale o všetkom pohybe ako takom. Dokonca aj o jednoduchom státí.

Asi by sme sa zhodli na tom, že pri cvičení je dôležité dodržiavať spávnu formu, však? Ale čo zvyšok času? Aj tí z nás, ktorí pravidelne cvičia, strávia drvivú väčšinu svojho času necvičením. Držanie a poloha tela počas tohto času tiež vytvára záťaž na tkanivá a vedie k vzniku (alebo utvrdeniu) pohybových programov v mozgu. Táto záťaž je síce obvykle menšia než pri cvičení, ale zato je častejšia, takže v konečnom dôsledku je jej vplyv veľký.

Keď sa hovorí o držaní tela, väčšina z nás si predstaví niečo statické a nemenné. Na držanie tela sa však môžeme pozrieť aj dynamicky, ako na vzťah medzi rôznymi časťami tela navzájom a vzhľadom na okolie. Svojím spôsobom neexistuje nesprávna poloha. Ak sa naše telo dokáže bezbolestne hýbať určitým spôsobom, je to preň prijateľný pohyb. Napríklad hrbenie sa nie je zlé ako také. Niekedy môže byť pre nás dokonca veľmi dobré, ak sa napríklad prikrčiť, aby nás nejaký letiaci objekt netrafil do tváre. Väčšinou však pre každý pohyb existuje spôsob ako ho vykonať čo najefektívnejšie a čo najšetrnejšie k našim tkanivám. Problém nastáva, keď používame neoptimálny pohyb/držanie tela pri úkonoch s veľkou záťažou, alebo takých, ktoré vykonávame veľmi často (ako šoférovanie, alebo písanie na počítači). A

k chceme, aby naše telá fungovali najlepšie, ako sa dá, a aby si túto funckiu zachovali aj do budúcnosti, mali by sme sa snažiť používať správnu formu aj pri necvičení. Napríklad počas státia.

Tak a koniec teórie, teraz vám ukážem, ako stáť tak, aby všetky vaše časti mohli fungovať optimálne. Tu je zoznam 5 dôležitých bodov, ktoré vám pomôžu stáť so správnou formou.

1. Chodidlá smerujú dopredu

Vonkajšie hrany chodidiel by mali byť rovnobežné. Môžete mať zo začiatku pocit, že stojíte špičkami k sebe, a že to tak nemá byť, ale má. Tu je celý článok, ktorý sa tomuto venuje bližšie.

A keď už sme pri tom, aj kolená by mali smerovať priamo dopredu. Keď kolená zľahka ohneme, mali by ísť priamo dopredu a nie smerom k sebe alebo od seba. Teraz, keď sú chodidlá rovno, môžu vaše kolená mať tendenciu zbiehať sa ku sebe. V tom prípade ich potrebujete vyrovnať tak, že vytočíte stehenné kosti trochu do vonka.

2. Boky sú nad členkami

Boky/bedrové kĺby by mali byť priamo na kolenami a tie zase nad členkami. U väčšiny ľudí sú boky príliš vpredu, takže ich treba vrátit tam, kam patria. Môžete vyskúšať pohýbať prstami na nohách a uistiť sa, že na nich nie je žiadna váha. Alebo môžete zavesiť nejakú vec na šnúrku a použiť ju ako vertikálu (nabíjačka na mobil funguje veľmi dobre). Takto si tiež viete skontrolovar, kde sa vaše boky nachádzajú. Pomôcka: môže sa vám zdať, že vám trčí zadok a presne tak to má byť. Ak chcete o tejto téme čítať viac, tu je ďalší článok.

3. Neutrálna panva

Aby panva bola v neutráli, to čo voláme obvykle bedrové kosti (výstupky vpredu na panve) by malo byť na tej istej vertikálnej ploche ako lonová kosť.

4. Rebrá dole

Väčšina z nás, keď nám niekto povie, aby sme sa vystreli, tak vystrčíme hrudník. Považuje sa to za „správne držanie tela“. Ale dnes vám chcem povedať, že to celkom dobrý nápad nie je, a to z mnohých dôvodov, o ktorých napíšem niekedy celý článok. Nateraz vám však poviem aspoň to, čo môžete robiť miesto toho.

Dolná hrana rebier by nemala trčať, ale mala by byť priamo nad panvovými kosťami a smerovať nadol. Skúste si položiť dlaň na hrudnú kosť a uvoľniť hrudník. Môžete si aj predstaviť, že zadná stena hrudného koša sa posúva hore, zatiaľčo predná dole.

Ak je horná časť vášho chrbta teraz priveľmi zaguľatená, tak ste len typický príklad človeka 21. storočia. Väčšina z nás trávi veľa času zhrbená nad rôznymi obrazovkami, knihami a papiermi, a zvalená na pohodlných pohovkách. Výsledkom je nadmerná hrudná kyfóza – naše hrudné chrbtice sú príliš zaguľatené. Nanešťastie, vystrčiť hrudník tomu nepomôže, iba kyfózu trochu skryje, ale vytvorí probléme inde (o tom tiež niekedy nabudúce).

5. Zasunúť bradu

Zasuňte bradu (a s ňou zvyšok hlavy) dozadu, akoby sánka bola šuflík, alebo akoby ste chceli urobiť dvojitú bradu. Skúste predĺžiť zadnú časť krku.

(6.) Predstavte si, že vás niečo ťahá nahor za šnúrku pripevnenú k vrchu hlavy

Keď si trochu zvyknete na body 1. až 5., existuje taká skratka, ako rýchlo dosiahnuť väčšinu z nich (body 2. až 5., chodidlá si musíte nastaviť osobitne). Touto sktratkou je, že si predstavíte, že si chcete natiahnuť chrbticu, akoby vás čosi ťahalo nahor za vrch hlavy. Čo mne pomáha, je predstaviť si, že táto neviditeľná šnúrka je pripevnená trochu vzadu (ako na obrázku), takže ťahá zadnú časť hlavy, hrudníka a panvy nahor, zatiaľčo predná časť môže klesnúť trochu dole.

A to je všetko!

Najdôležitejšie je, skúsiť tieto body aplikovať tak často ako sa len dá. Mne pomáha napríklad vytlačiť si (alebo nakresliť) obrázok ako ten, ktorý je v tomto článku, a nalepiť si ho na chladničku, skriňu alebo vedľa pracovného stola (ak chcete obrázok z tohto článku vo vyššom rozlíšení, môžete si ho stiahnuť tu). Čím častejšie totiž stojíme a hýbeme sa správne, tým bližšie sme k tomu, aby sa to pre nás stalo prirodzeným.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.