Preskočiť na obsah

Strečing na lýtka

  • Cviky

Dnes vám ukážem cvik, ktorý zmení váš život. Teda, mohol by. Ak ste ako my ostatní moderní ľudia (a tipujem, že ste, keď toto čítate na nete), vaše lýtka sú pravdepodobne skrátené, kvôli hodinám sedenia denne a noseniu topánok s opätkom (aj keď len malým). Takže sa zoznámte so svojím novým pomocníkom, strečingovým cvikom na lýtka. 

Tento cvik som sa naučila od mojej obľúbenej biomechaničky (a môjho vzoru) Katy Bowman. Vlastne sú to dva cviky v jednom, jeden na dvojhlavý lýtkový sval (ten veľký, volá sa aj gastrocnemius a pripája sa nad kolenom na stehennú kosť), a jeden na šikmý lýtkový sval (soleus, menší a končí pod kolenom).

A takto sa to robí:

Strečing na gastrocnemius

  1. Nájdite si zrolovaný uterák, zrolovanú karimatku alebo takýto úžasný polvalec, ktorý predáva Nutritious Movement (a ktorý ja nemám, lebo poštovné do Európy stojí strašne veľa, ale o ktorý určite raz napíšem Ježiškovi).
  2. Postavte sa na uterák prednou časťou jedného chodidla, päta ostáva na zemi. Chodidlá na šírku bedier a paralelne (to znamená vonkajšie hrany paralelne). Váha by mala byť nad pätami a panva vyrovnaná (ani jeden bok by nemal byť vyššie alebo viac vpredu ako ten druhý). Kolená vystreté a jabĺčka uvoľnené.
  3. Vykročte dopredu druhou nohou tak ďaleko, ako sa dá bez toho, aby ste zdvihli pätu stojacej nohy a bez toho, aby ste vytočili panvu. Váha by mala byť najmä nad pätou nohy, čo stojí na uteráku.
  4. Držte polohu asi minútu.

Strečing na soleus

  1. Urobte presne to isté ako predtým, ale trošku ohnite koleno nohy, čo stojí na uteráku.

A to je všetko! Keď som to ja kedysi skúsila po prvýkrát, musela som použiť malilinký uterák a nevedela som vykročiť dopredu takmer vôbec. Aj vy si nájdite výšku a dĺžku kroku, ktoré teraz zvládnete. Rýchlo sa to zlepší. Ja som si potom všimla, že moje kroky sa predĺžili a drepy s pätami na zemi išli zrazu ľahšie. Stuhnuté lýtka môžu narobiť šarapatu aj s chodidlami, kolenami a panvovým dnom, takže určite tento cvik vyskúšajte.

Pre najlepšie výsledky tento cvik treba robiť často, aby sme si vynahradili všetok ten čas strávený skracovaním si lýtok pri sedení. Je to niečo, čo môžete robiť pri varení, umývaní zubov, alebo písaní blogu… 😉 Len si nechajte zrolované uteráky alebo polvalce strategicky rozmiestnené po byte ako inšpiráciu (a samozrejme, potom to nazveme strečingovým stanoviskom, ak by sa niekto sťažoval na neporiadok).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.